Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kim?
Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kim?

Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kim?

Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kim?

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ekranlarında ilk bvefatı ile bu akşam ekranlara gelecek olan Uyanış Selçuklu Dizisi Hasan Sabbah şahsiyeti ve bu şahsiyetin  tarih de nasıl birisi olduğu dizi hayranları tarafından merak edilen mevzular arasında yerini aldı. hakkında araştırmalar başladı. 
Uyanış Dizisinde adı geçen Hasan Sabbah 1046-1047 ile 1053-1054 senelerinde doğduğu dedikodu edilmektedir. Doğum yeri olarak tarihi kaynaklarda Kum kenti adı geçmektedir. Hasan Sabbah’ın babası Ali bin Muhammed oğlunun her mevzuda özellikle felsefe, kelam, anlam, fıkıh ve riyaziyyat alanlarında iyi bir eğitim alması için çaba göstermiştir. Hasan Sabbah suikaste katlanan değişik askeri stratejileri ve 35 sene boyunca dışına çıkmadan yaşadığı Alamut Kalesi ile tanınmaktadır.
Alamut Kalesi’ni aşikar aklı ile kan dökmeden almayı başarmıştır. Kendi adamları ile kaleye yavaş yavaş ilerleyen Hassan Sabbah Kale idareyicilerine para vererek kaleyi almayı başarmıştır. Abluka Etilmesi ve alınması oldukça efor yapılardan olan Alamut Kalesi sarp bir kayalığın üzerinde inşa edilmiştir. Duvarlarını aşmak neredeyse ihtimalsizdir.
Uyanış Dizisi Hasan Sabbah Tarihte Kim?

Hasan Sabbah hangi savaşta can verdi? 

Tarihi kaynaklarda Hasan Sabbah’ın Mayıs 1124’te hasta olarak yatağa düştüğü ve 23 Mayıs 1124 Cuma günü can verdi dedikodu edilmektedir. Hasan Sabbah’ın 70 den fazla suikasta imza attığı dedikodu edilmektedir. Bu suikastları fedaileri derviş kılıklarında ulusa sarih yerlerde yapmaktaydı. Tertip Ettirdiği Suikastler neticeyi can verenlerden birisi Nizam’ül-Mülk’tür.

Hasan Sabbah’ı Kim Öldürdü?

Tarihi kaynaklada Hasan Sabbah’ın eceli ile hasta olarak ölüm ettiği dedikodu edilmektedir.

Haşhaşileri Kim Kurmuştur?

Büyük Selçuklu Devleti zamanında yaşayan Hasan Sabbah  Haşhaşileri kuran ve can verene kadar da bunların liderliğini yapan İranlıdır. Bütün ismi Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari ’dir

Bir cevap yazın