Uyanış Dizisi Batıniler Kim? Gerçekte Var mı
Uyanış Dizisi Batıniler Kim? Gerçekte Var mı

Uyanış Dizisi Batıniler Kim? Gerçekte Var mı

Uyanış Dizisi Batıniler Kim? Hakikatte Var mı 

Uyanış Selçuklu Dizisinde geçen Batıniler’in kim olduğunu ve hakikat tarihte olup olmadıkları merak mevzusu oldu. Sultan Melihşah’a yapılan suikast teşebbüsünü organize eden ve her yerde her kılığa girebilen Batıniler hakkında ayrıntılar yazımızın devamında. 
Gerçek hedefleri Türkmenler ile Selçukluları birbirine kırdırmak isteyen Batıniler hemen her kılığa girerek iki grubu birbirine kırdırmak istemektedir. Sultan Melihşah kendisine suikast yapanın Kılıçarslan’ı tutsak aldırır. Hakikatinde Kılıçarslan’ın adamları gibi giyinerek onlar gibi hareket eden Batıniler’in oyunudur bu. 
Dizide Batiniler’in en has adamı  Hasan Sabbah dır. Hasan Sabbah Selçukluların arasında sızmış bir Batinili’dir.
Batınilik Kavramı Saklı olan şeylerin iç suratını bilenler için kullanılan  Kur ’an ’daki her âyetin de bir yorumu bulunduğunu ileri sürerek bunun da, ancak Yaradan ile aralarında saklı bir gizem ve özel bir bağ bulunan mâsum imamın bildiğine inanan grupları ifade etmek için de kullanılmıştır. 
Ayrıca İslâm ’ın ana kararlarını değişik açıklayarak din kavrayışlarını inkâr ve ibâha hudutlarına kadar götüren itikâdî fırkalar; saklı teşkilatlar kurarak mevcut idarelere başkaldırı bayrağı açan muhtelif politik gruplar ve zaman zaman âyetlerin açıklanmasında te ’vil izledikleri usuller sebebiyle de bazı mutasavvıflar için bu kavramın kullanıldığı kaynaklarda belirtilmektedir.

http://web.deu.edu.tr/ilyas/yayinlarim/batinilik.htm

Uyanış Dizisi Batıniler Kim? Gerçekte Var mı

 

Bir cevap yazın