Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? Tarihte Arslantaş
Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? Tarihte Arslantaş

Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? Tarihte Arslantaş

Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? 

Uyanış Büyük Selçulu Dizisi Arslantaş şahsiyetini canlandıran oyuncunun hakikat ismi İlker Kızmaz 9 Eylül 1975 İzmir doğumludur. Anadolu Üniversitesini Eskişehir’de okumuştur. Aslı Türkel ile evli olan oyuncunun 1 kızı vardır. 
İlk bvefatı ile 28 Eylül akşamı Trt ekranlarında yayınlanacak olan tarihi dizide Arslantaş rolünü canlandıran İlker Kızmaz son olarak Ya İstiklal Ya Vefat Dizisinde Mustafa Kemal Atatürk rolünü canlandırmıştı. Arslantaş Uyanış Büyük Selçuklu Dizisinde Sultan’ın En büyük komutanlarından birisi olarak dizide yer alacaktır. 
Uyanıi Dizisi Arslantaş rolü ile dizide rol alan İlker Kızmaz 2002 senesinde Gizemler Dünyası isimli dizi ile dizi kariyerine başlamıştır. Bir Çok dizi ve filmde rol alan oyuncu tarihi dizilerden Payitaht dizisinde de Şehzade Mehmet rolünü canlandırmıştı. Oyuncunun yer aldığı dizilerden bazıları ise şunlardır. 
Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? Tarihte Arslantaş

2020 Ya İstiklal Ya Vefat Mustafa Kemal Atatürk
2018-2019 Payitaht: Abdülhamid Şehzade Mehmet
2016 Umuda Kelepçe Vurulmaz Emir
2016 Tatlı İntikam Barış
2016 Sevda Kuşun Kanadında Tarık
2015 Sevdam Alabora Selçuk
2014 Yedi Hoş Adam Kenan Öğretmen
2014 Benim Adım Gültepe Halil
2012 Yol Ayrımı
2012 Kurt Yasayı Cevdet Enis
2012 Açlığa Doymak Tahsin
2011 Sırat Yusuf Sancaktar
2010 Güneydoğudan Hikayeler: Evvel Vatan Bülent
2008 Aşk-ı Memnu Nihat Önal
2007 Duvar İsa
2006 Kasırgalı Aşk
2004 Cennet Mahallesi
2002 Aslı ile Kerem
2002 Yeter Anne
2002 Gizemler Dünyası

Uyanış Komutan Arslantaş Tarihte Kim? 

Uyanış dizisinde komutan Arslantaş rolü ile dizide yer alan şahsiyetin tarih de yer alıp almadığına dair yaptığımız sarih kaynak araştırmalarında şu bilgiler rastladık. Sizlerde bu konudaki bilgilerinizi yorum bvefatından paylaşabilirsiniz. 
Uyanış Dizisi Arslantaş Kim? Tarihte Arslantaş
Vikipedi Alıntısı: Selçuklu veziri Nizâmülmülk İsmaililerin bölgedeki faaliyetlerine son vermek ve Hasan Sabbah’ı ortadan kaldırmak için Sultan I. Melikşah’ı ikna ederek 1092 senesinde Emir Arslantaş emrinde 1000 kişilik bir ordu hazırladı ve Alamut Kalesini abluka etti abluka etme aylarca sürdü tarihçi Ata Melik Cüveyni’nin aktardığına göre kalede başta 60-70 asker vardı, erzakları azdı. Dai Dihdar Ebu Ali, Rudbar ve Kazvin’den topladığı 300 kişi ile desteğe geldi. Ekim-kasım arasında karşı hamle yapıldı ve Selçuklu ordusu ağır darbe aldı.[1] Abluka Etmeden bunalan Hasan Sabbah Ebu Tahir Arrani isimli bir fedaiyi Nizamülmülk’ü öldürmekle görevlendirdi.[2] Fedai 14 Ekim 1092’de Nizamülmülk’ün Karargahına şikayeti olan bir Sufi kılığında girdi vezire dilekçe vermek için yanına yanaştı ve koynundan çıkardığı bıçakla onu öldürdü kaçarken ayağı çadır ipine takıldı ve düştü. Askerler üstüne atlayıp onu öldürdüler[3] Sultan Melikşah da 1 ay sonra şüpheli bir şekilde can verince abluka etme kaldırıldı. Melikşah’ın vefatı ile çocukları arasında taht münakaşaları başlar. Kaleye yönelik ikinci ciddi hamle ise 1117 senesinde yapılır II. Alamut Muharebesi.
Uyanış Dizisi Terken Hatun şahsiyeti hakkında detaylara bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın