Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?
Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?

Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun şahsiyetini canlandıran oyuncunun reel ismi Hatice Şendil İstanbul 1983 doğumludur. Aslen Antalya’lıdır. Anne tarafından İstanbul’ludur. 2 kız kardeşi olan oyuncunu Şirket Okumuştur. Hatice Şendil Uyanış Dizisi Terken Hatun rolü ile dizide rol alacaktır. Galibiyetli oyuncu 

2001 senesinde Miss Turkey müsabakasında 3. olmuştur.

Trt ekranlarında yayınlanması beklenen Uyanış Büyük Selçuklu dizisi Üretimciliğini Akli Film ’in yapmaktadır. Eylül ayında ekranlara gelmesi beklenen dizinin ismi evvel Nizamı Alem olarak açıklanmış daha sonra ise Uyanış: Büyük Selçuklu olarak değiştirilmiştir. 
Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?

Bir önceki yazımızda sizlere Uyanış Dizisi Elçin Hatun hakkında bilgiler vermiştik. Sultan Melikşah ’ın döneminin anlatılacağı Uyanış Dizisi Terken Hatun rolünü canlandıran Hatice Şendil bir çok dizide rol almış bir isimdir. 
Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?
Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun rolü ile Trt ekranlarında rol alacak Hatice Şendil 2001 senesinde Buket şahsiyeti ile Yeni Hayat dizisinde rol almıştır. Bu diziden 4 sene sonra Eylül dizisinde Azize rolünü canlandırmıştır. Kurtlar Vadisi, Yaban Gülü, Geniş Aile, Karadağlar gibi bir çok dizide rol almıştır. 2012 senesinde Ustura Kemal isimli dizide rol almıştır. Oyuncunun yer aldığı diğer diziler ise şunlardır. 
2012 – Ustura Kemal TV Dizisi
2012 – 2013 – Dila Hanım TV Dizisi
2010 – Karadağlar Gülhayat TV Dizisi
2010 – Geniş Aile TV Dizisi
2008 – Yaban Gülü Laçin TV Dizisi
2008 – Para=Dolar TV Filmi
2007 – İki Yabancı Zeyno TV Dizisi
2008 – 2009 – Kurtlar Vadisi Pusu TV Dizisi
2007 – Fesupanallah Gülpare TV Dizisi
2005 – Eylül Aziza TV Dizisi
2001 – Yeni Hayat Buket TV Dizisi

Uyanış Selçuklu Dizisi Terken Hatun Tarihte Kim?

Uyanış Dizisindeki Terken Hatun şahsiyeti tarihte yaşamış bir karakterdir. İsmi tarihi kaynaklarda Terken Hatun veya Celâliye Hatun olarak geçmektedir. Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Sultan Melikşah’ın eşi olan Terken Hatun aynı zamanda  I. Mahmud’un da annesidir. Terken Hatun’un babası İbrahim Tamgaç Han Batı Karahanlıların kurucusu ’dır. Kocası hayatta iken oğlu Mahmud’un veliaht olarak ceddilmesi için üvey oğlu Berkyaruk taraftarı vezir Nizamülmülk ile gayrete girişmiştir. 

Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?Uyanış Büyük Selçuklu Dizisi Terken Hatun Kim?

Uyanış Selçuklu Dizisi Terken Hatun rolün canlandıran Hatice Şendil hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızın burada sonuna geldik. Uyanış Dizisi Turna Hatun hakkında ayrıntılara irtibattan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın