Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri kazançları ve Riskleri Nelerdir?
Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri kazançları ve Riskleri Nelerdir?

Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri kazançları ve Riskleri Nelerdir?

Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri kazançları ve Riskleri Nelerdir?Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri hasılatları ve Tehlikeleri Nelerdir?

2022 senesine girdiğimiz şu günlerde Rüzgar Enerji Santrali Kurma Maliyetleri hasılatları ve Tehlikeleri artan enerji lüzumları istikametinde ülkemizde de oldukça ehemmiyetli bir noktada yer alan mevzular arasında yer almaktadır. Rüzgar Enerji Santralleri ile alakalı tüm detayları haberin devamında bulabilirsiniz. 
Enerji sektöründe kendine has bir yeri olan ve kendi payı yenilenebilir enerji sektöründe de toplam enerji yapımında da giderek artan bir alan. Şu andaki bilgiler araştırıldığı zaman senelik rüzgar enerjisinden elde edilen enerjinin 5 bin 70 mw olduğu görülmekte ve bu sayının da toplam enerji içerisindeki payının %7 ’ li oranlarda olduğu söylenebilir. Rüzgar enerjisinden elde edilmekte olan enerjinin 2023 senesine kadar 20 bin mw ’ a kadar çıkartılması ve toplam enerji imali içerisindeki payının da %15 ’ li oranlara getirilmesi hedeflenmektedir.
Enerji imal siyasetleri bakımından rüzgar enerjisinden faydalanılması ve imalin çoğaldırılmasının hedeflendiğini yukarıyada aktardık. Bakanlık, bu gibi bir çoğalış hedeflediği için teşebbüsçülerin faydalanabilecek oldukları destekler; mali destek ya da vergi takviyeyi gibi, sunmaktadır ve teşebbüste bulunacak alan arayan bkocamansanız, ilerleyen senelerde kendini amorti edecek ve son derece hasılatlı olan, rüzgar santrali teşebbüsünde bulunabilirsiniz. Şehir dışında, devamlı olarak rüzgar alan ve rüzgar türbinü inşa edilebilecek bir araziniz varsa bu alanda çalışmaya hemen başlayabilirsiniz. Rüzgar enerjisi üzerine yatırım yapmak için öncelikle bu alanda bir balaka birikimine sahip olmak gerekmektedir. Yazının devamını okumaya devam ederek balaka gereksiniminizi karşılayabilirsiniz. 

2022 Senesinde Rüzgar Enerjisinin Avantajları  Nelerdir?

Rüzgar enerjisi ekonomiye büyük katkılarda bulunur, enerji kaynağının başka bir deyişle rüzgarın devamlı olarak bulunacak olması, ekonomik, siyasal ya da cemiyetsel olaylara göre oranının değişmeyecek olması, bu alanda yatırım yapılması için başka bir nedendir. Devamlı olarak rüzgar almakta olan alanlar genellikle senenin tüm günü aynı oranda rüzgar almaya devam etmektedir, bu da demek oluyor ki rüzgar santralleri yararlı alanlara inşa edildiği zaman son derece hasılatlı yatırımlardır. 
Rüzgar enerjisi etraf arkadaşı bir enerji kaynağıdır, enerji imali için etrafa hasarlı gaz salınımında bulunulmamaktadır. Termik santrallerde olduğu gibi etrafa hasarlı gazlar ve öteki atıklar bırakılmaz, gaz ve petrol mahsullerini kullanarak elde edilen enerjiden değişik olarak etraf arkadaşı enerji imali hakikatleştirilir. 
Rüzgar türbinleri iyi yatırımlardır; kısa zaman içerisinde, 5 ile 7 sene arasında, kendilerini amorti edeceklerdir. Kuruldukları yerlerin rüzgar şiddetine bağlı olarak bu zaman 5 ile 7 sene arasında oynamaktadır. Türbinlerin müthiş biçimde çalışmaları için bakımlarını yapmak ve bakım giderlerine dayanmak dışında başka bir giderleri bulunmamaktadır. 
Kısaca düşünüldüğü zaman, günün ve senenin her anı bol ölçüde rüzgar alan bir alana birçok rüzgar türbini yerleştirmek ve daha fazla kar elde etmek herkesin usuna uyuyacaktır ve birçok şahıs hemen bu işe girişecektir. Fakat her şeyden evvel, iyi bir iş hakikatleştirmek için her zaman lüzum olunduğu gibi bu gidişatta da iyi bir tasarıya lüzum vardır. Birçok rüzgar türbini için tasarı yaparken bile bir tanesinin binlerce dolar değerinde olduğunu ve iyi bir tasarılama ile maksimum faydanın sağlanacağı devamlı olarak usta yakalanmalıdır. 
Rüzgar enerjisi alanında faaliyet göstermeye başlayacak ve bu alana yeni girecek olan şahısların dikkat etmeleri gereken hususlar altta açıklanmaktadır.  

Rüzgar ölçümünde bulunun.

 Rüzgar türbini yerleştirecek olduğunuz alanlarda, bu işten iyi para kazanmanız ve türbinlerin daha fazla enerji üretmesi için devamlı olarak rüzgar esmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Çalışma hakikatleştirmek istediğiniz alanlarda rüzgar ölçümünde bulunmanız, bu işi de rüzgar süratini ölçen rüzgârölçer adlı aygıtla yapmanız gerekecektir. Sizin ölçüm yaptığınız sırada rüzgar süratinin yüksek olması fakat senenin geri kalan zamanlarında bu biçimde hoş rüzgar alınamamasına karşı Meteoroloji Genel Müdürlüğü ’ nün yayımlamakta olduğu rüzgar atlasına göz atabilirsiniz. 

Elektrik hatlarına yakınlık.

Rüzgar türbinlerinizde üretecek olduğunuz elektriği genel dağıtıma katarak para kazanmak istemektesiniz. Bunun için bir alternatif ile ana dağıtım yollarına kadar enerjiyi taşımak ve kablo sürüklemek vaziyetindesiniz ki bu biçimde de maliyetiniz kayda değer biçimde çoğalacaktır; öteki cinsli ise türbinleriniz enerji dağıtım noktalarına yakın olduğu için bu kadar fazla maliyet yapmanıza gerek bulunmayacaktır.
Ortaya çıkabilecek meseleleri minimize etmelisiniz.
 Etrafa arkadaş bir enerji imal kuruluşunda bile bazı gidişatlarda çözülmesi gereken meseleler oluşabilmektedir. Örmek vermek gerekirse; rüzgar türbinlerini rüzgar alan sarih alanlara inşa edeceksiniz ve bu alanlarda sizin türbinlerinizden başka canlılar da olacak, gerek insan gerekse hayvan. Hayvanlardan özellikle göçebe kuşlar, türbinlerinizden aşırıca etkilenebilecek olan canlılardan. Natürel habitata hasar vermeden bu işi bitirmek için lüzumlu uzman görüşlerini almalı ve lüzumlu çalışmaları yapmalısınız. Bilgede yaşayan insanlar bakımından da rüzgar türbinlerinizin çok fazla hengame yaptığına dair şikayet alabilirsiniz. Türbinlerinizin yeterince suskun, şahısların konutlarında çalışmakta olan buzdolapları kadar suskun çalıştığını bu bireylere açıklamanız gerekecektir. Bu ve benzeri meselelere, kısa zaman içerisinde usçu çözümler üretmeli ve çözümlerinizi uygulamaya koymalısınız. 

Projenin detaylarına karar verilmeli. 

Nasıl bir proje geliştirecek olduğunuza karar vermelisiniz. Proje biçiminizi, arazinizi kiraya vererek, ortak proje oluşturarak ya da kendi rüzgar santralinizi kurarak alana getirebilirsiniz. 
Arazinizi kiraya vererek şu biçimde teşebbüste bulunabilirsiniz; rüzgar enerjisinden faydalanma fikri uzun zamandır usunuzda olan bir proje olabilir ve bu işe başlamak için fırsat gözlüyor olabilirsiniz. Fakat işin asıl boyutunda, bu iş oldukça maliyetli olabilmektedir, bir rüzgar türbini bile binlerce dolar değerindedir.
 Bu malikanaat et altından kalkamıyorsanız bile sahip olduğunuz arazi, rüzgar bakımından zengin bir alanda kurulmuş ise arazinizi rüzgar enerjisi ile uğraşan bir firmaya kiralayabilirsiniz. Bu kiralama işleminde, size üretilen elektrikten ve kardan pay verilecektir. Üretilen elektrik ne kadar fazla ise sizin de kazancınız o oranda olacaktır. Aynı zamanda, bölgede yapılacak olan etüt çalışmaları, türbin satın alma maliyeti, müessese maliyeti gibi maliyetlerden de kurtulmuş olursunuz.
Evde içek Yapıp Satarak Para Kazanma Mevzulu Yazıya Geçmek İçin Bağlantıyı Ziyaret Edebilirsiniz. 
Ortak proje oluşturarak teşebbüste bulunulabilir; ortak biçimde proje oluşturmaktan maksat, bir köy etrafında köylülerin sahip olduğu ya da akrabalarınızla sahip olduğunuz ortak, rüzgar istikametinden zengin bir arazinin olması gidişatında bu araziye minik çaplı da olsa bir rüzgar santrali kurabilirsiniz. Üretilen elektrik, ortaklar arasında dağıtılabilecek olduğu gibi elektrik imal işletmelerine de satılabilir. 
Kendinize ait türbinleri kurabilirsiniz; net biçimde anlaşıldığı gibi, ne kiralama usulü ne da ortak proje ile kesişmektedir.
 Kendi rüzgar türbinlerinizi ve santralinizi kurmak için yeterli ölçüde finansmanınızın bulunuyor olması, lüzumlu çalışmaları yürütebilecek kapasitede bir ekibinizin olması, lüzumlu izinlerin alınmış olması gerekmektedir. Minik çaplı ya da büyük çaplı, kuracak olduğunuz rüzgar santralinden alacak olduğunuz elektriği hem kendiniz, konutunuzda, çiftliğinizde ya da imal kuruluşunuzda kullanabilir, isterseniz de artan kısmını ya da üretilen elektriğin tamamını elektrik dağıtım firmalarına satabilirsiniz. 

Rüzgar türbini satın alınmalı. 

Rüzgar türbinlerinden uzun vadede daha fazla hasılat ve kar sağlamak için iyi bir pazar ve firma araştırmasında bulunmanız gerekmektedir. Rüzgar türbinlerinin 5 ile 7 sene arasında kendilerini amorti ettiklerini söylemiştik, ilerleyen zamanlarda da hasılat sağlanması için dayanıklı, uzun ömürlü ve bakımları için servise ulaşılabilecek olan markalarla çalışılmalıdır. İyi bir rüzgar türbini 25 seneye kadar aynı oranda imal gösterebilirken bu zaman daha niteliksiz modüllerde düşmekte ve elde edilen kar, uzun vadede eksilmektedir.

Destek sağlayabilecek olduğunuz müesseseleri araştırın.

Etraf arkadaşı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalandığınız, etrafa hasar vermeden enerji gereksinimine yanıt verdiğiniz ve yeni teşebbüslerde bulunduğunuz için bazı müessese ve kuruluşlardan hibe takviyeyi, faizsiz kredi, uzman personel takviyeyi gibi destekler alabilirsiniz. KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı, TOBB gibi kuruluşlar, yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalı çalışmalar için muhtelif programlar ve destekler hazırlamaktadır. Bu programları ve destekleri inceleyebilirsiniz. 
Varsayımı olarak kazancınızı hesaplayın.
Bir işe giriyorsanız bu, o işe enerjinizi, zamanınızı, paranızı aktaracaksınız anlamına gelmektedir. Yatırım yaptığınız işten rastgele bir hasılat sağlayamayacağınızı düşündüğünüzde o işe başlanmasında bir anlam olmadığı kolaylıkla görülmektedir. Rüzgar türbini işinde teşebbüste bulunurken de bu alanda hasılat sağlamak birincil lüzumluluklardandır. 
Daha evvel bu işe muhtelif yollardan girilebileceğini aktarmıştık; arazinizi kiraya vererek, ortak teşebbüsle ya da kendi rüzgar türbinlerinizi satın alarak. Bu 3 alternatif için hangi oranlarda hasılat sağlanabileceği üzerinde duracağız.
Arazinizi kiraya verdiğiniz zaman tüm araştırma, mühendislik ve satın alma maliyetlerini kiracı firma-işletmeler üstlenmektedir. Bu alternatif ile işe başladığınız zaman bir sürü zaman, enerji ve nakit kaybından kurtulursunuz. İşletmeler, kiraladıkları arazi için arazi sahiplerine %2 ile 4 arasında değişen bir kay payı sunmaktadırlar. Vasati bir meblağ belirlemek için kuruluşun imal kapasitesi ve elektrik satış oranı üzerinden kendi kazancınızı hesaplayabilirsiniz. 
Ortak bir projeye dahil olurken bir rüzgar türbininin değerinin takribî olarak 1 milyon TL olduğunu ve bu maliyete bakım giderleri, sigorta, çalışan ücreti gibi giderlerin de ilave edildiğini usunuzdan çıkartmayın. Ortak bir projede bulunurken tüm giderleri ve elde edilecek olan kazancı enine boyuna hesapladıktan ve tartıştıktan sonra son bir karara varmaya özen gösterin. 
Bireysel teşebbüsleriniz neticesinde rüzgar türbini kurmak istediğiniz zaman, kuracak olduğunuz konut kullanımı için üretilen rüzgar türbinlerini araştırmanız gerekecektir ki maliyetleri de vasati olarak 45 bin dolar etrafındadır. Kendi özel malınız içerisinde bu işe başlayacak olduğunuz için tüm mesullük ve giderler de sizin üzerinize olacaktır. Bu biçimde kuracak olduğunuz bir ya da birden fazla rüzgar türbininden aylık olarak elde edeceğiniz hasılat da 1500 TL ortamında olacaktır. Arazinizin konumuna ve rüzgar şiddetine bağlı olarak bu projeler 5 ile 7 sene arasında kendisini amorti edecektir. 
Projenize kaynak bulmalısınız.
Projenizin tüm detaylarını, bilave edilen hasılat ve gider vaziyetlerini, her türlü gidişatı hesapladıktan sonra önünüzü daha rahat görebileceksiniz. Daha sonraki evrelerde, tüm maliyeti kendiniz üstlenmek yerine, yukarıyada bahsettiğimiz müesseselerden destek alabileceğiniz gibi özel teşebbüsçülerden ve müesseselerden de destek sağlayabilirsiniz. Teşebbüsünüzün karlı ve hasılat getiren bir teşebbüs olduğuna bu müessese ve şahısları ikna etkeniz gerekecektir.
Lüzumlu izinleri sağlamalısınız. 
Türbinin satın alınması ve inşa edilmesi sırasında, projenizin resmi müesseseler tarafından durdurulmaması, damgalanmaması için almanız gereken tüm izinleri zamanında sağlamış olmanız gerekmektedir. 
Sözleşmeli olarak hareket edin.
Yüksek meblağlarda paraların söz mevzusu olduğu bu yatırımlarda söze dayalı olarak çalışmayın, netlikle böyle bir kusur yapmayın. Her işinizi sözleşme usulüne göre oluşturun ve tarafların sözleşme maddelerine uyduklarından emin olun. Rastgele bir gecikme ya da aksaklık, sizin hasara uğramanıza yol açacaktır. 
Ortak projelerde bulunurken bir avukattan destek alabilirsiniz; havuzda biriktirilmekte olan paranın nasıl dağıtılacağı ve nasıl tüketileceği, kayıtların nasıl yakalanacağına dair emin ve işinde uzman bkocamanından takviye almalısınız.
Kendi işinizi yaparken, kendi arazinize kendi rüzgar türbininizi inşa ederken bu gibi sözleşmelere ya da uzman dayanağına gerek yoktur. Sadece, hırsızlık, afet gibi mevzularda kuruluşunuzu koruma altına almak için kapsamlı bir sigorta yaptırabilirsiniz. 
İşe başlama zamanı geldi. 
Yukarıyada aktardığımız tüm maddeleri yerine getirmiş, iyi bir marka ile uyuşmuş ve uzman personeller bulmuşsanız bu işe hazırsınız demektir.
Lisanssız elektrik imalinde bulunurken, devlete vergi ödemek ve ekstra bir maliyet altına girmek zorunda kalmazsınız. Bu biçimde enerji imalinde bulunmak için;
Kuruluş kuracak olduğunuz arazinin kullanım hakkının size ait olması gerekmektedir.
Rüzgar ve güneş dışında öteki kaynakların da kullanım hakkının sizde olduğunuz kanıtlamanız ve belgelemeniz gerekmektedir. 
Kojenerasyon kuruluşları için kuruluş yararlılığı ile ilgili belgeler ile birlikte bağlantı başvuru formunu en yakındaki dağıtım firmasına eriştirmek ve başvuruda bulunmak gerekmektedir. 
Dağıtım firmaları 1 ay içerisinde başvurularınızın  tamamını değerlendirecektir. 

Bir cevap yazın