Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği En Kolay Nasıl Alınır?
Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği En Kolay Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği En Kolay Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?Mantar Yetiştiriciliği Hibe Dayanağı En Kolay Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Dayanağı 2022 senesinde  En Kolay Nasıl Alınır? Merak ediyorsanız ayrıntılara haberin devamından erişebilirsiniz. 
Mantar yapımı hibe dayanağı veren müesseseler; Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve TKDK olarak sıralanmıştır. Mantar imal kuruluşunun kurulması ve kuruluşta gereksinim dinlenen ekipmanın sağlanması için, belirtilen müesseselerin vermiş olduğu hibe desteklerinden ve faizsiz kredilerden yararlanmak muhtemeldir. 

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Dayanağı Almak İçin Lüzumlu Şartlar

Mantar imal dayanağı müracaat koşulları şu biçimde sıralanmaktadır:Müracaat yapan bireylerin 18 yaşından büyük olması gerekir.Mantar yetiştiriciliği hibe dayanağı, yalnızca Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için verilmektedir.Hibe dayanağı almak isteyen bireylerin, son 1 sene içerisinde mantar yetiştiriciliğiyle ilgili bir kuruluşa sahip olmaması gerekir.Mantar yetiştiriciliği için Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı takviyesinden yararlanmak isteyen bireylerin, uygulamalı teşebbüsçülük destek programlarına katılması gerekir. Tasarlanan kuruluş için ayrıntılı bir iş tasarıyı hazırlanmalı ve destek müracaatı esnasında tasarının sunumu yapılmalıdır.Bireylerin daha evvelinde; Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ya da TKDK gibi desteklerin rastgele birisini almamış olması gerekir.Hazırlanan iş tasarısının daha evvel müracaattan geçip yalanlanmaması ya da rastgele bir yerden kopyalanmaması gerekir.Mantar yetiştiriciliği için kurulan kuruluşun, tamamen legal mevzuata geçim sağlaması gerekir.Kuruluşun montajı ve gıda yetiştiriciliği için gereken tüm belgelerin alınması gerekir.Kurulan kuruluşun bodrum katta, apartman içlerinde ya da şehir içindeki izbe bir yerde olmaması gerekir.Kuruluşun kurulacağı belde ya da belediyeden, montaj için ruhsat alınmalıdır.

Sera Hibe Dayanağı 2022 Senesinde Nasıl Alınır Merak edenler irtibatı ziyaret edebilir. 

İstiridye mantarı yetiştiriciliği hibesinden yararlanmak için;

En az 100 metre kare genişliğinde bir kuruluşun bulunması gerekir.
Kuruluş içerisinde en az 25 ton komposta yer verilmelidir.
Kompostlar, 3 katlı ranza sistemiyle dizilmelidir.
Kuruluş içerisinde sulama sistemi, ısı dengeleyici ve nem ölçme makinelerinin bulunması gerekir.
Mantar Yetiştiriciliği Hibe Dayanağı Müracaatında İstenen Evraklar
Mantar yapımı hibe dayanağı için istenen evraklar altta belirtilmiştir:
Kimlik dokümanı / tüzel bireyler için işletme ortaklarının her birine ait kimlik dokümanı fotokopisi
Mantar yetiştiriciliği kuruluşu için hazırlanan ayrıntılı iş tasarıyı
Kuruluşun montajı esnasında yapılan tüm tüketmelerin faturaları
Kuruluşun şirket ruhsatı ve yiyecek yetiştiriciliği izin belgeleri
Yiyecek imal dokümanı

Mantar Yapımı Hibe Dayanağı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Mantar yapımı hibe desteği almak için yapılması gerekenler şöyle sıralanmaktadır:
Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı mantar yetiştiriciliği hibe takviyesinden yararlanmak için, teşebbüsçülük destek programlarına kaydetmek ve kursun galibiyetle tamamlamak gerekir. Toplamda 32 saat süren teşebbüsçülük destek programlarının %80 ’ine katılım sağlayan bireyler, kursu tamamlama hakkı kazanır ve program sertifikasına sahip olurlar. 
Program sertifikası alındıktan sonra, en geç 1 sene içerisinde mantar imal kuruluşunun açılması gerekir. Kuruluş açıldıktan sonra, en geç 1 sene içerisinde Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı bilgi tabanına kuruluşun kaydı yapılmalıdır. 
Mantar imal kuruluşu hakkında ayrıntılı bir proje hazırlandıktan sonra ikamet edilen bölgede yer alan Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı müdürlüklerine gidilmeli ve müracaat için form doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra, iş tasarısının müdürlüklere teslim edilmesi gerekir. 
Destek müracaatı onaylanan bireyler, Ziraat Bankası ve uyuşmalı öbür bankalar üzerinden Küçük Ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme Ve Destekleme İdaresi Başkanlığı desteğine sürükleyebilirler. 

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Takviyesinin Kapsamı Ve Limitleri

Mantar yetiştiriciliği hibe takviyesinin limitleri ve dayanağın özellikleri altta belirtilmektedir:
Mantar imal kuruluşunun montaj düzeyindeki giderlerin karşılanması için 2 bin TL kıymetinde geri ödemesiz hibe kredisi verilmektedir.
Mantar yetiştiriciliği kuruluşunun kuruluş yarıyılı içerisinde alınmak meselede olan; makine, donanım, büro mahsulleri ve muhtelif ekipman makineleri için tanımlanan geri ödemesiz hibe takviyesinin limiti 18 bin TL ’dir
Mantar imal kuruluşunun şirket giderleri için tanımlanan hibe takviyesinin üst limiti 30 bin TL ’dir. 
Geri ödemesiz hibe takviyesinin toplam limiti 50 bin TL olarak tanımlanmıştır. İsteyen bireyler, hibe takviyesinin yanında 100 bin TL limitli faizsiz destek kredisinden de yararlanabilirler. 

Bir cevap yazın