Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri
Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve Yöntemleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazançları ve YöntemleriKitap Kafe Açma Maliyetleri, Hasılatları ve Usulleri

Kitap Kafe Açma Maliyetleri, Kazanları ve Usulleri hakkında ayrıntılara haberin devamından erişebilirsiniz. 

Kitap Kafe Açmak 

Şimdi arkanıza dayanın ve gözlerinizi kapatın; ahşap masalar ve yıprandırma koltukların olduğu, kafelerle kitapların yan yana dizildiği bir etraf düşünün. Sizin güzelinize gitti mi? Bu betimleme reelinde neredeyse herkesin güzeline gidecektir, kitapla kahve kadar birbirine yakışan pek fazla bir şey olmasa gerek. 
Etrafınızda bulunan normal kafelerle kitap kafelerin rakamını karşılaştırdığınız zaman kitap kafelerin oranının daha az olduğunu fark edeceksiniz. Bu vaziyette sizin kitap kafe açmanız halinde rekabet edeceğiniz diğer şirketlerin daha az olması anlamına gelmektedir. Kitap kafe açtığınız zaman reelinde iki işi bir arada götürmeye başlayacaksınız; kitap konutu ve kafe işini. Etrafın rahat ve çekici tasarımı sayesinde kolaylıkla alıcı sürükleyebileceksiniz ve aynı zamanda kar oranınız da aynı biçimde yüksek olacak. 
Kitap konutu açmak için uygulayabilecek olduğunuz senaryolardan bahsedeceğiz. Yazının devam eden kısmında yer alan senaryolardan birini uygulayarak siz de kitap kafe sahibi olabilir ve alıcılarınızın mekanınızda daha hoş ve içten süre geçirmelerini sağlayabilirsiniz. 

Mevcut Kitapevine Kafe Eklemek 

Zati yürütmekte olduğunuz bir kitapeviniz varsa, alıcılarınıza kitap satışından daha aşırısını sunarak dikkatlerini kendi üzerinizde toplama şansınızı çoğaldırabilirsiniz. Kitapevinizin içerisinde müsait alan bulunması dahilinde zorunlu koltukları, masa ve sandalyeleri yerleştirebilir, ardından kahve barı gibi eklentiler kurabilirsiniz. 
Ayrıca Resim Sürükleyerek Para Kazanma Mevzusunda Ayrıntılı Bilgiler Kapsayan Yazımıza irtibattan erişebilirsiniz. 
Kitapevi işletirken şirketiniz içerisinde kafe faaliyetlerinde bulunmaya karar verdiğinizde sahip olduğunuz ruhsattan değişik bir alanda çalışmalara başlayacaksınız. Bu sebeple, zorunlu olan faaliyet izinlerinin alınması ilk koşulunuzu olarak karşınızda bulunmaktadır. İzinlerinizi edindikten sonra kahve ekipmanları ve alıcılarınızın güzeline gidebilecek olan diğer ekipmanları, eklentileri, artık kitap kafe olacak firmanıza koyabilirsiniz. Aynı zamanda unutmamalısınız ki, mekanın kiracısı konumundaysanız, mal sahibi ile temasa geçerek sahip olduğunuz kira kontratını da yenilemeniz gerekecektir. 
Gereken zorunluluklar ve mükelleflikler arasında; kitap kafe firması oluşturmak için aranan imar koşullarını bilmek, alınması gerekiyorsa ek izinleri almak, alıcılarınızın rahat edebilecekleri alanlar tertip etmek koltuk, masa ve sandalye gibi, kahve donanımlarını ve kahve işinden kavrayan, muhtelif karışımlarla lezzetli kahveler yapmasını muvaffak olabilen bireyleri istihdam etmek, mülklerin gelecek olduğu kanalları tanımlamak ve bu kanallarla kumpaslı bir irtibat kurmak, etrafınızda şayet bulunması halinde diğer kitap kafelerin de firma faaliyetlerini analiziniz, onların hangi mahsuller için ne kadar fiyat arzında bulunduklarını tanımlamanız, sizin de maliyet siyasetiniz için yetine getirmeniz gereken bir koşul olarak karşınızda durmaktadır. 
İstihdam edecek olduğunuz personeli eğitecek ve kullandığınız POS sistemini gözden geçirecek olduğunuzu da usunuzdan çıkartmayın. Tüm bu lüzumluluklar zaman alan fakat aynı zamanda yerine getirilmesi gereken gerekliliklerdir. 

Firma Faaliyetlerinde Bulunan Bir Kafeye Kitapevi Eklemek  

Yukarıyadaki senaryoda olduğu gibi bu senaryoda da var olan bir organizasyona yeni eklemeler yapılarak yeni bir organizasyon ortaya çıkartılmaktadır. İşletmekte olduğunuz kafenizin mevcut alanlarının yeterli ebatlarda olması, kitap raflarının ve yığınlarının yerleştirilebilecek alanların olması gereken birinci zorunluluklar arasındadır. Firmanıza bir hayli kitap alacak ve bu kitaplardan da para kazanmaya başlayacak olduğunuz için kitapların da kumpaslı olarak kayıtlarının yakalanması ve stoklarının oluşturulması gerekmektedir. 
Çalışmakta olan bir kafenizin olması ve kafenize kitapevi atmosferi katmak isterseniz yerine getirmeniz gereken zorunluluklar; kitap kafe olarak çalışma faaliyetlerinde bulunmak için gereken imar koşullarını bilmek, reelleştirmekte olduğunuz faaliyet alanınızdan başka bir alanda da faaliyet göstermeye başlayacak olduğunuz için gereken diğer izinleri almanız, firma içerisinde ve hemen dışarısındaki alanların yine tertip edilmesi, kitap tedarikçileri internet siteleri, yayın konutları, diğer sahaflar gibi ile temasa geçilmesi, mekanın kiracısı konumunda iseniz mal sahibi ile yaptığınız kira kontratının yine gözden geçirilmesi gerekmektedir. 
İş yoğunluğunuz azıcık daha çoğalacak olduğu ve kitaplardan kavrayan çalışanlarınızın olmaması gidişatında, daha evvel kitap evinde çalışmış olan ya da kitaplarla arası iyi olan, popüler ve banal kitaplar, yayınevleri hakkında bilgi sahibi olan bireylerin işe alınması bu vaziyette zorunlu olabilecektir. Kullanmakta olduğunuz POS sistemini de gözden geçirmeni gerekmektedir. 

Hazırda Bir Firma Olmadan Kitap Kafe Açmak 

Yukarıyadaki senaryolarda, daha evvelinden bir firmanızın olduğu ve bu firmanızı yine dekore-adapte ederek yeni bir iş ortaya çıkartılması mevzusunda açıklamalarda bulunulmuştur. Bu senaryoda ise sıfırdan bir firma kurulacağı ve hangi alanlarda daha dikkatli olunması gerektiği mevzusu üzerinde durulacaktır. Bu vaziyette, iş tasarınıza uygun bir mekan bulmanız ve her şeye sıfırdan başlamanız, eskiki senaryolarda karşı karşıya kalabilecek olduğunuz meselelerin önüne geçecek ve işinizi daha kolay hale getirecektir. Cesaretiniz yerinde olsun. 
Öncelikle, oluşturacak olduğunuz kitap kafeden temennileriniz nelerdir ve ne oranda alıcı bekliyorsunuz gibi suallere yanıt bulmanız gerekmektedir. Temennilerinizi ve hakikatleri göz önünde bulundurarak asılcı bir iş tasarıyı hazırlamanız son derece ehemmiyetlidir. 
Yapmanız gerekenler arasında; etrafınızda bulunan diğer kitap kafeleri araştırmak ve uygulamakta oldukları maliyetlendirme siyasetlerine bakmak ve bu bağlamda rakiplerinizi tanımak, elde ettiğiniz bilgiler ve sizin temennileriniz güzergahında asılcı bir iş tasarıyı hazırlamak, firmanızı oluşturabilmek için uygun mekanı tespit faktörüz ve mal sahibi ile uygun koşullar altında kira kontratı imza atmanız gerekmektedir. 
Kitapevi ve kafe konseptini aynı anda oturtabilmek için gereken donanımları edinmeniz, kitap raflarını ve satacak olduğunuz kitapları yayınevlerinden ve diğer sahaflardan temin faktörüz gerekmektedir. Aynı zamanda kahve malzemeleri ve vasıtalarını da edinmeniz gerekmektedir. Gerek kitap gerekse kahve sağlayıcılarınızı tanımlamalı ve bu aracılarla sağlam iletişimler oluşturmanız gerekmektedir. 
Yukarıyada yer alan her ihtimalde, firmanıza yeni bir ad vermeniz ya da var olan adın üzerine ekleme yaparak yeni bir levha oluşturmanız gerekmektedir. Mekanınızın farklılığını ya da yeni açılışını alıcılarınıza ve millete bildirmeniz, sizden haberdar olmaları ve sizin artık orada olduğunuz öğrenmeleri bakımından gerekenler arasındadır. 

Rekabeti Ve Alıcı Potansiyelini İnceleyin 

Etrafınızdaki kitap kafelerin ya da kafelerin rakamının fazla olması azminizi kırmasın. Kullanacak olduğunuz değişik kahvelerle ve aromalarla onları kendinize bağlayabilecek olduğunuz gibi sunduğunuz güler suratlı hizmet ve zaman zaman tertip ettiğiniz çekilişlerle alıcılarınızın alakasını aralıksız olarak canlı yakalayabilirsiniz. Alıcı potansiyeliniz de bu noktada ehemmiyet taşımaktadır. 
Firmanızın olduğu etrafta kitaplarla iç içe olmaktan seven insanların, üniversite talebelerinin bulunması, firmanızın alıcı sürükleme bakımından kısmetli bir konumda olduğu anlamına gelmektedir. Haftanın muhakkak günlerinde tertip edecek olduğunuz kitap çekilişleri ile alıcılarınızın özellikle o günlerde mekanınızda olmasını sağlayabilir ve size olan alakanın her zaman canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. 

Maliyetlerin Hesaplanması 

Maliyetlerinizin kullandığınız kahveye, personel rakamına, firmanızın konumuna, kira kontratınıza ve tedarikçilerinize bağlı olduğunu unutmamalısınız. İş tasarınızı ve temennilerinizi bu değişkenlere göre hazırlamanız, daha sonrasında rastgele bir meseleyle karşılaşmamanız için yerinde olacaktır. Menünüzde bulunan mahsullerin maliyetlerini, bu mahsullerin hazırlanışında ne kadar zaman ve malzeme tüketildiği ve bu mahsullerin hazırlanması için özel personel istihdam edilip edilmediği gibi değişkenleri göz önüne alarak tanımlamalısınız. 

Bir cevap yazın