Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?
Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

Emekli Maaşı Başka Bankaya Nasıl Taşınır?Emekli Ücreti Başka Bankaya Nasıl Taşınır? 

Emekli Ücreti Başka Bankaya Nasıl Aktarılır? Azami Emekli Ücret Promosyonu veren Bankalar Hangileri? ayrıntılara haberin devamında….

Emekli Ücreti Başka Bankaya Nasıl Taşınır?

2022 senesine girmeye rakamlı günler kala Emekli Ücreti alan yurttaşlarımız bankadaki kontrat vakitleri bittiğinde azami promosyonu veren bankayı incelemektedir. Yorucu bir iş yaşamından sonra gevşetici bir emeklilik yaşamı, her çalışanın hayalinde uyuyan, ileri yaşları için kurdukları tasarıları vardır. Ülkemizde de 10 milyona yakın emekli, çalışma yaşamına son vermiş ve çalışırken kumpaslı olarak ödedikleri primleri şimdi de emekli aylığı olarak geri almaktadırlar. Emekli kimselerin aldıkları emekli aylıkları, kendilerinin çalıştıkları müddet ve ödedikleri primlerle doğru orantılıdır.
10 milyon gibi bir rakamdan bahsedince, emeklilerin haklarını gözetmek ve tertip etmek ismine yapılan tertip etmelerin rakamı hiç de az değildir. Bu tertip etmeler arasında emeklilerin ücretlerini aldıkları bankaları değiştirme hakları da son tertip etmelerle kendilerine verilen haklardandır. Emekli olanlar, emekli ücretlerini aldıkları kamu bankalarını başka kamu bankalarıyla, hatta başka özel anaparalı bankalarla dahi değiştirebilirler.
Emekli Ücretini Taşırken İzlenmesi Gereken Yol
Emekli olunan müessesenin bir ehemmiyeti olmaksızın ücret başkalaşım harekâtı gerçekleştirilebilir.Emekli ücretinin taşınması istenen banka tespit edilmeli.Emekli ücretinin taşınması istenen yeni bankaya bu harekât için müracaat etilmeli, bankalar, emeklilerin ücretlerini kendi bankalarından sürüklemeleri için muhtelif kampanyalar oluştururlar. Bu kampanyalar iyice araştırılmalı ve şahısların maksimum fayda sağlayacağı bankalar seçim edilmeli.Daha Önceki banka ile yapılan kontratta ücretin taşınmasına mani olacak bir gidişat olmamasına dikkat edilmeli, yeni banka ile yapılacak kontratta tahahüt edilen promosyonların yer alıp almadığına da bakılmalıdır.
Ayrıca Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerektiği Mevzusunda Hazırlanan Yazımıza irtibattan erişebilirsiniz. 

Azami emekli Ücretine Promosyon Veren Bankalar

Bu tertip etmeler sonrasında bankaların hepsi, emeklileri, kendi bankalarından ücret almaları için çekici kampanyalar tertip etmeye başladılar. Minik altın hediyesi, ödentisiz kart, promosyon hediyeler gibi bir hayli hediye ve kampanya, emekli kimseleri kendi bankalarına sürüklemek emeliyle oluşturulan kampanyalardır. Emekli ücretinin alındığı banka değiştirilmeden evvel bankaların yeni emekli alıcıları için hazırladıkları kampanya ve mahsulleri iyice incelemiş olmak gerekmektedir.
Emekli ücretinin bir başka bankaya aktarılması için yapılması gereken ilk iş, ücretin taşımak istenen bankada bir hesap açılmasıdır. Emekli kimseler, çalışmak istedikleri yeni bankalarına giderek vaziyeti bildirirler. Ücretlerini bu bankaya taşımak istediklerini ve bu bankada hesap oluşturmak istediklerini bildirirler. Vazifeli de emekli kimsenin isteğini kısa vakitte yerinde getirecektir.
Daha sonra Sosyal Güvenlik Müesseseyi Şehir Müdürlüğü ’ ne gidilerek müesseseye emekli ücretinin başka bankaya taşınması ismine bir arzuhal hazırlanarak verilmesi gerekmektedir. Yazılan arzuhalde emekli ücretinin, açılan yeni banka hesabına aktarılmasının istendiği belirtilmelidir. Müesseseye iletilen arzuhal istikametinde Sosyal Güvenlik Müesseseyi, şahısların emekli ücretlerini diledikleri bankalara kısa vakitte aktarmaktadırlar. 
Aynı zamanda, emekli yurttaşların rastgele bir müesseseye gitmelerine gerekte kalmamıştır. Emekli kimseler,  e-devlet harekâtları menülerinden Sosyal Güvenlik Müesseseyi sekmesi altında gerçek olarak verecekleri arzuhalleri bu platformdan da iletebilmektedirler.
Emekli ücretlerinin taşınması düzeyinde dikkat edilmesi gereken bir ekip unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri, ücretin alınmakta olduğu banka ile şahıs arasında geçerliliği süren bir uyuşma olup olmadığıdır. Misalin emekliler daha önceki bankalarına emekli ücretlerini buradan alacaklarına ve bu vaktin 1 sene olacağına dair kontrat imza attılar ise bu müddetten evvel başka bankayı seçmeleri halinde, bankanın promosyon olarak sunduğu, verdiği hizmetleri geri vermesi, ödemesi gerekmektedir. 
Bu gibi vaziyetlerden sakınmak ismine banka değiştirmeden evvel tüm değişkenler aydınlatılmalıdır.
Aynı biçimde, emekli ücretinin çekilmesi istenen yeni banka ile yapılacak kontratta da her zaman olduğu gibi tedbirli olmak ve kontratın tamamını okumak gerekmektedir. Aksi halde yeni bankanın vaat etmiş olduğu promosyon ve indirim gibi hizmetlerden yoksun kalınabilir. Reelleştirilen tüm bu operasyonlardan sonra emekli kimseler ücretlerini bir dahaki ücret yarıyılında yeni bankalarından çekebileceklerdir.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BANKA FARKLILIĞI NASIL YAPILIR?

https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi
Emekli ücretinizi Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ’ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz.Eğer e-devlet kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak kimlik doğrulaması sayfasına yönlendirileceksiniz.Kimlik doğrulaması için TC kimlik numarasına ve e-devlet parolasına lüzumunuz var.Giriş yaptıktan sonra tekerrür SGK ’nın sayfasına yönlendirileceksiniz.Burada hangi müesseseden emekliyseniz onun alternatifleri arasında banka ve adres farklılığını bularak tıklayın.Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/şube farklılığını tıklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz.

Bir cevap yazın