Damızlık İnek ve Düve Desteği Şartları Nelerdir?
Damızlık İnek ve Düve Desteği Şartları Nelerdir?

Damızlık İnek ve Düve Desteği Şartları Nelerdir?

Damızlık İnek ve Düve Desteği Şartları Nelerdir?Damızlık İnek ve Düve Yardımı Koşulları Nelerdir? 

Damızlık İnek ve Düve Yardımı Koşulları ve Lüzumlu olan Evraklara haberin devamından erişebilirsiniz. Et ve Süt mahsullerinin 2022 senesine girmeye hazırlandığımız şu günlerde oldukça çoğalması inek ve düve beslemek isteyenler için Devlet yardımı koşullarını sizlere için araştırdık.

Damızlık Düve Alım Yardımı Ve Koşulları 2022

Damızlık düve dayanağıyla; Türkiye genelinde tanımlanan şehirlerde hayvancılık yapan çiftçilere, alınacak damızlık düvelerin kıymetinin %30 ’u oranında hibe sağlanmaktadır. Hayvancılık sektörünün büyümesi ve çiftçilerin desteklenmesi emeliyle verilen damızlık düve dayanağından, yalnızca 31 şehirde faaliyet gösteren çiftçiler faydalanabilir. Devlet tarafından tanımlanan 31 şehirden bir tanesinde ikamet eden teşebbüsçüler, hibe yardımı için müracaat yapabilirler.

Damızlık Düve Hibe Müracaatı İçin Lüzumlu Koşullar Nelerdir?

Damızlık düve yardımı müracaat şartları altta belirtilmiştir:TÜRKVET sisteminde kaydın olması gerekir.Satın alınmak istenen damızlık düvelerin bakımının yapılabileceği kapasitede ahır bulunmalıdır.Alınmak istenen damızlık düvelerin rakamı; en az 20, en fazla 100 ile hudutlandırılmıştır. 20 düveden daha az rakamda sığır almak istendiğinde, hibe dayanağından yararlanmak muhtemel değildir. Tarım Bakanlığı tarafından belirtilen hayvan sıhhati şartlarının tamamının sağlanması gerekir.Satın alınacak damızlık sığırların; “Düve Yetiştirici Merkezi”, “Tarım Firma Genel Müdürlükleri” ya da “Süt Üretici Birlikleri” kuruluşlarından bir tanesinden temin edilmesi gerekir.Müracaat sahibi çiftçilerin 18 yaşını bitirmesi gerekir.Hibe dayanağından yalnızca Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları faydalanabilir.Çiftçilik için damızlık hayvan arz eden şahısların; kamu çalışanı ya da devlet memuru olmaması gerekir.Tarım Bakanlığı ya da öteki müesseseler tarafından verilen hibe desteklerinin ilk kere alınıyor olması gerekir.
Müracaat sahiplerinin, surat kızartıcı adli kabahat nedeniyle, sicillerinin pislenmemesi istenir.

Damızlık Düve Müracaatında İstenen Evraklar Nelerdir?

Damızlık düve hibesi müracaat dokümanları şunlardır:
TÜRKİVET sistemine kayıtlı bir sığır firmasının bulunduğunu tanımlayan evrakÇiftçilik Kayıt Sistemi ÇKS evrakıDestek müracaatı yapan firma kurucusu ve şirketin öteki ortaklarına ait kimlik evrakı orijinali ve bir adet fotokopisiDamızlık düve hibesi müracaat formuİşletmenin organik kaliteyle olduğunu gösteren imzalı belgeGazi ya da şehitlerin birinci dereceden akrabası olunduğunu gösteren evrakHayvancılık için rastgele bir eğitim alındıysa, bu eğitimleri ispatlayan diploma ya da sertifikaDestek almaya hak kazananlardan arz edilen evraklar;Damızlık düve hibesi destek kontratıDestek hakkındaki taahhütnameSığır bakımı yapılan şirketin kapasitesini gösteren rapor

Damızlık Düve Yardımı Müracaatı Nasıl Yapılır? 

Damızlık düve hibe müracaatı için, şirketin yer aldığı bölgeden mesul olan ilçe tarım müdürlüklerine gidilmesi ve lüzumlu belgelerin teslim edilmesi gerekir. Yardımın reelleşeceği tarihler göz önüne alınarak, belirtilen tarih aralığında müracaat yapılmalıdır. Damızlık düve müracaatı, firma sahibi tarafından yapılmak zorundadır. Müracaatı onaylanan bireyler, damızlık düve hibesini almak için Ziraat Bankası şubelerine gitmelidirler. 

Damızlık Düve Dayanağının Limiti Nasıl Hesaplanır, Ayrıntıları Nelerdir?

Damızlık düve dayanağının alt ve üst limiti hakkındaki ayrıntılar şunlardır:
Damızlık düve rakamı en az 20, en fazla 100 baş hayvan olmak zorundadır.Güncel damızlık düve maliyeti 7 bin TL ’dir.En az 20 baş damızlık düve alınacağı zaman tanımlanan meblağ 140 bin TL olmaktadır. 140 bin TL ’nin %30 ’u 40 bin TL ’ye tekabül eder. Başka Bir Deyişle 20 baş damızlık düve almak için verilecek hibe yardımı 40 bin TL olmaktadır.
100 baş damızlık düve alınacağı zaman çıkan toplam gider 700 bin TL olmaktadır. 700 bin TL bedelindeki damızlık düve için alınacak hibe yardımı 210 bin TL olarak belirlenmiştir.
Tanımlanan kriterlerde; damızlık düve yardımı için en az 40 bin TL, en fazla 210 bin TL hibe alınmaktadır. Belirtilen maliyet aralığında olmak koşuluyla; arz edilen hayvan rakamına göre destek maliyetlerinde değişmeler görülecektir. Sene içerisinde, damızlık düve Fiyatında farklılık görülürse, tanımlanan hibenin limitinde de farklılık yaşanacaktır. 
Müracaatlar, projenin devam ettiği 2019-2023 senelerinde her sene 1 Ocak 31 Mart tarihleri arasında Şehir/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılmaktadır. Ayrıntılar İçin Tıklayınız

Bir cevap yazın