Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?
Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?

Bankacılar Kime Nasıl Şikayet Edilir

Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?Banka Çalışanları Nereye Şikayet Edilir?

Bankaların insanların sosyal, ticari, ekonomik, politik yaşamlarındaki yeri günümüzde, geçmişe oranlar ehemmiyetli bir genişleme kaydolmuştur. Bankalarda yapılan operasyonlar, bireylerin yaşam niteliğini arttırabildiği gibi buralarda asıllaştırılan yanılgılar ve ihtilaflar, şahısların gününü mahvedebilir. 

Hizmet sektörü olan bankalar, alıcılarının harekâtları üzerinden para kazanan müesseselerdir ve alıcılarının tatmini biltihapçı öncelikleri olmalıdır. Bankalar ve çalışanları hakkında yapılacak şikayetler gerek bankanın merkezi gerekse değişik resmi müesseseler tarafından dikkatle inceleme edilip neticeye bağlanır.

Banka Çalışanlarının Şikayet Edilebileceği Yerler

BDDK Elektronik Şikayet Birimi

Bankacılık Sorgulama ve Tertip Etme Müesseseyi tarafından geliştirilen sistem, online olarak yapılan başvuruların değerlendirilip alakalı bankalara iletilmelerini sağlamaktadır. Online sistem üzerinden, asıl şahısların yapmış oldukları başvurular kabul edilirken tüzel şahısların yapmış oldukları başvurular kabul edilmemektedir. 

Bu sistem üzerinden yapılan şikayetlerin geri dönüşü yurttaşlara Bankacılık Sorgulama ve Tertip Etme Müesseseyi tarafından yapılmaktadır. Bu birime bir şikayetin bildirilmesi için yeniden değişik müesseselerin koşul koşmuş olduğu gibi alıcısı olunan bankaya halihazırda bir şikayetin asıllaştırılmış ve bankadan bir cevap alınamamış olması gerekmektedir.

Bankanın Kendi İrtibat Kanalları

Bir banka şubesi ya da çalışanı ile rastgele bir mesele yaşandığında bireyin bildirilmesi gereken ilk birim bankanın şikayet birimi olmalıdır. Alakalı bankanın 444 lü numarası aranarak bu kanal aracılığıyla şikayet bildiriminde bulunulabilir.

Alıcısı olunan bankanın internet sitesi üzerinden irtibat bvefatı altından bildirilmek istenen şahıs ve gidişat hakkında balaka verilebilir, bankaya mail sevk edilerek rahatsız olunan husus bildirilip gereğinin yapılması istenebilir. Unutulmamalıdır ki bankalar bu gibi bildirimleri ciddiye alan müesseselerdir ve kesinlikle size geri dönüşte bulunacaklardır. 

Nasihat Bağlantı: Kredi Kartı Kullanırken Dikkat 

Aynı zamanda hakkında şikayette bulunulmak istenen bireyin bildirilmesi için alakalı bankanın bir şubesine giderek şikayet arzuhali oluşturulabilir. Banka şubesi ya da çalışanının şikayet edilebileceği ikinci birim ise Harcayıcı Hakem Kurullarıdır. 

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu ’ ne Şikayette Bulunmak

Şikayetlerin bildirilebileceği bir değişik birim de Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu ’ dir. Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi ’ na bağlı olan Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu ’ ne yapılacak şikayet için, bankaların kendi birimlerine bir şikayette bulunmul ve bir neticeye erişememiş olmak gerekmektedir. 

Bankaya yapılan şikayetderi 30 gün boyunca bir sonuç alınamamışsa bir dahaki 30 gün içerisinde bu müesseseye başvuruda bulunma hakkı doğmaktadır. Bankanın kendisinden bir çözüm teklifi gelmezse, başvuru teyit belgesi ile Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu ’ ne başvurulmalıdır. Bu başvuru sırasında bankanın kendi şikayet birimine yapılan şikayetle alakalı olarak balaka aktarılması, harekâtların süratlenmesinde tesirli olabilmektedir. 

Başvuru için lüzumlu olan evraklara Türkiye Bankalar Birliği internet sitesinden ya da bankalardan ulaşılabilirsiniz. Şikayet bu müesseseye internet, posta ya da faks yollarından bkocaman ile iletilebilir.  Aynı zamanda şahıslar, şikayette bulunacakları banka çalışanlarını Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Müesseseyi Elektronik Şikayet Sistemi üzerinden de bildirebilirler.

Başvuru Neticeleri

Başvuru yolu fark etmeksizin, başvuruların tümü 30 gün içerisinde cevaplanmaktadır. Bildirilen şikayet kayıt altına alınır ve ön değerlendirmeye tabi yakalanır. Ön değerlendirme sırasında şikayet sahibi birey ile bağlantıya geçilmek istenebileceğinden forma girilen, bireyin şahsi balakalarının hepsinin doğru ve beceriksizsiz olması gerekmektedir. Balakaların tamamının doğru olması gidişatında Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu şikayet sahibi şahıslara 15 gün içerisinde dönüşte bulunacaklardır.

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Kurulu ’ nin şikayetle alakalı varacağı kararların bankalar açısından bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Bankalar isterlerse bu neticeleri yoksayabilirler. Bu şikayetler ve alıcı lehine sonuçlanan karar neticesinde bankayla bir çözüme varılamazsa şahıslar, haklarını duruşmalar aracılığıyla aramalıdırlar.

Bir cevap yazın